Rýže je obilovina, která tvoří základ stravy obyvatel Asie, a je součástí jídelníčku i tam, kde přirozeně neroste. V celozrnné podobě je velmi prospěšná lidem zdravým, ale i těm, co se musí podrobit dietnímu režimu. Obsahuje mnoho důležitých látek (vitamíny, minerální a stopové prvky, proteiny, sacharidy a vlákninu). Snadno se připravuje jako příloha k masovým i bezmasým pokrmům, ale lze ji využít i ve formě celozrnné rýžové mouky Naklíčeno.
Proč právě rýže
Žádný lepek – nenajdete v ní ani stopové množství glutenu (lepku) a proto může mít významný podíl v jídelníčku osob, které z nejrůznějších důvodů nemohou nebo odmítají pšenici, ječmen, žito, některé odrůdy ovsa a všechny výrobky z těchto surovin.
Výborná stravitelnost – jednou z největších pozitivních vlastností rýže je stravitelnost. Proto také bývá na seznamu dietních jídel uváděna mezi prvními. Zařadíte-li celozrnné rýžové výrobky do stravy, vyživíte organismus a zároveň k tomu nespotřebujete příliš mnoho energie. Výživoví poradci tuto významnou plodinu doporučují i lidem po operacích a v rekonvalescenci po těžkých chorobách, což je v současné době koronavirové nákazy aktuální více, než kdy jindy.
Zdravé zákusky a dorty – celozrnnou rýžovou mouku lze zpracovat pro tvorbu knedlíků, rýžových halušek, chleba, dortů a sladkého pečiva.
Může být i součástí směsí s moukou pšeničnou nebo žitnou a ocení ji i lidé, kteří si zakoupili domácí pekárnu. Soběstačnost ve výrobě chleba a pečiva se vyplácí především m ze dvou důvodů – vaše výrobky neobsahují konzervanty a o jejich složení máte jasný přehled, a zároveň nejste závislí na pekařských výrobcích a nákupech v supermarketech, což je místo, kde se řada lidí chová nezodpovědně, a mohou právě tímto způsobem přispět k šíření nákazy infekčních chorob.
Snadné skladování – rýžovou mouku lze skladovat po dobu několika měsíců, výhodné je nakupovat tyto suroviny ve větším množství, např. společně s luštěninami, ořechy a dalšími obilovinami, zvláště v e-shopech s množstevní slevou a slevou na dopravu.